Does the Principle of the Matter Always Matter?

How often have you uttered that phrase, “It’s the principle of the matter”?

It is often used when you want to continue battling an opposing view, even though there are no real consequences either way, or the consequences are inconsequential? (wow – those last 3 words look good together. LOL)

Let’s examine a real life example. One dear to my heart (er, stomach).

Oatmeal with BlueberriesI love having my oatmeal for breakfast. The long cooking variety. (and I am looking at introducing the steel cut variety!) I add in some frozen fruit, a banana, and a sprinkling of sunflower seeds.

For years I have been buying 2.25 kg bags of the oatmeal. No Name brand of course. Rarely on sale, but the regular price made it a better deal than on sale name brands. When I moved in late in 2012 I had trouble finding a supplier in my new surroundings. Finally found one and would usually buy 2 bags at a time.

One day recently I went to buy more, and none was on the shelf. I went asking and was told they did not carry it anymore. Oh woe is me, I thought. To have to buy a famous brand at a ridiculously high price was abhorrent.

I was bemoaning all of this to a friend and they asked how much of a dent this was going to make in my budget. Valid question. All I could utter at the time was that, even on sale, the name brand was 25% more. 25% !!!!!

Several days later, the friend’s question was bugging me, so, having some vestiges of the disease my ex labelled me with, detailitis, I set about to do the math.

I had an unopened bag of the name brand oatmeal. I opened it and carefully measured out how many servings were represented. 25. I assumed that it would be the same for the no name brand, for the same weight.

On sale, the name brand was $2.50 and the equivalent sized no name version was $2.00, a difference of 50 cents, or 25%. (please note the huge 25% – how would you feel if your pay was cut that much) Divide that 50 cents by the 25 servings, and you get 2 cents per serving. Hmmm. Not very impressive when converted to pennies. That massive 25% difference translated to 2 cents per day in increased costs, on a breakfast that I now estimate costs me about 75 cents in total.

Bottom line.

A 25% increase in the cost of one item in a recipe led to a 2.7% increase in the entire recipe. In my case, $7.30 a year.

But, it’s the principle of the matter.

Grandpa Richard

2 Comments

  1. Elvira says:

    You need to find an asian grocer in your area…you might be surprised to find they do carry the large bags of oatmeal as well 🙂
    Or, what about the bulk barn?

  2. Helluvamess says:

    HAHAHA, I can just see you measuring out each serving. I can’t believe you actually did that. On the other hand, the math calculations are totally you!!!! Nice post!!!

Leave a Reply

CommentLuv badge